Project view - Adršpašsko

 Čeština
 

Project text:


"Tyto fotodvojice představují jeden z výstupů výjezdního semináře Gymnázia Jana Keplera, který se konal v květnu 2007. Studenti dějepisného semináře a semináře kulturní antropologie odjeli na Adršpašsko a Broumovsko, aby se seznámili s geniem loci místního kraje. Hlavním tématem byla proměna kulturní krajiny Adršpašska. Studenti měli díky vstřícnosti místních obyvatel k dispozici řadu materiálů, starých pohlednic a fotografií a mohli tak pomocí fotodvojic zdokumentovat proměny krajiny mezi obcemi Horní a Dolní Adršpach, Libná a Zdoňov."

Kamil Činátl, učitel GJK                                  

                                                                                                                             

"Mé fotografie se dotýkají pouze Horního Adršpachu, Merkelsdorfu a Krčmova. Víc jsem toho zkrátka nestihl. Za hozenou rukavici jsem ze srdce rád, záminka fotodvojic mi umožnila se na neznámou krajinu dívat úplně novýma očima a nohama. Kolektivizovaná sudetská pole mají k létu jednu velkou výhodu: již se dávno přeměnila v louky a tak je lze volně křižovat a člověk se nemusí ohlížet na cesty. Cesta krajináře-fotografa je stejně opisování kruhů o proměnlivém poloměru okolo místa zájmu. Poloměru často přes několik kilometrů. 

A co teprv Slavný Čokl z Merkelsdorfu! Poprvé jsem spatřil pravou mumii...

Technické ucho: Snažil jsem se vždy vzezření starého i nového aktéra fotodvojice co nejvíce sjednotit, aby divák nebyl ve svém porovnávání rozptylován technickými nesrovnalostmi, změnou barvy či zaostření... proto má každá fotodvojice jiný formát, barvu i kvalitu."

Dobrou chuť přeje student Filip Goč, autor.

The project contains these units:

Page 1  2  
Kostel Povýšení svatého kříže v někdejším Ober Adersbachu. Starší snímek pochází z 60. let minulého století.
Fotografie statku Johanna Dimtera z Ober Adersbachu dokládá, jak se v poválečných letech zacházelo s krajinou ve vysídlených Sudetech.
Pohled na hřbitov v Horním Adršpachu.
Gasthaus zur Haide Fr. Hoffmanna.
Pohled z Krčmova na Horní Adršpach.
Page 1  2  


TrainLMS